Prostata Nano Knife Yöntemi

Türkiye’de ‘Nano Knife’ uygulaması yapılmaya başlanmıştır.  Genellikle orta yaş üzeri her iki erkekten birinde görülen prostat kanserinde bu yeni yöntemle erkeklerin cinsel fonksiyonları bozulmamaktadır. Dolayı ise eskisi
gibi bıçak altına yatmak zorunda değilsiniz.

‘Nano Knife’ yöntemi erkeklerin cinsel fonksiyonları bozulmadan prostat kanserine tedavi imkanı sağlamaktadır.  Bu yöntem küçük prostat kanserlerinde uygulanmaktadır.
Patolojik değerlendirme neticesinde, hastada ‘klinik anlamsız tümör’ olarak adlandırılan küçük hacimli düşük riskli bir tümör saptanırsa hastaya takip ya da “Nano Knife” işlemi önerilmektedir. Bu yöntem sayesinde hastalığın bir süre durdurulması ve asıl tedaviye vakit kazanılması sağlanır.

Hastalarda gerekli tanı ve testler yapılarak doğru teşhis yapılması mühimdir.  Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis prostat kanseri içinde geçerlidir. Özelilkle 45 yaşından sonra tüm erkek hastaların, şikayetlerin oluşmasını beklemeden prostatla ilgili muayene yaptırması mühimdir. Prostatla ilişkili hastalıkların birbirinden değişik tedavi şekilleri mevcuttur. Bu nedenle en başından doğru tarama yöntemleri ile doğru tanı konulmalı ve hasta için en doğru tedavi seçeneği belirlenmelidir.

Bazı hastalar Holmium lazer ile prostat enükleasyonu (HoLEP) cerrahisine yönlendirilmektedirler. Prostat büyümesi cerrahisinde, çok başarılı bir yöntem olarak kabul ediliyor. Holep yönteminde kullanılan 120w’lık holmium lazer, yüksek teknolojik bir alt yapı gerektirdiği için bu yöntem sayılı hastanede gerçekleştirilmektedir.