Akü Hakkında

Akü Hakkında
Akü Hakkında

Motorlu araçlarda elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden ve bağlanan devresi ile tekrar elektrik enerjisine çeviren bir üreteçtir. Motorlu taşıtların elektrik ihtiyacını karşılar.
Akünün görevleri; motorun ilk hareket sırasında marş motorunu çalıştırarak yüksek akım vermek ve motor devrinin yüksek elektriğin düşük olduğu zamanlarda şarj sisteminin ürettiği elektrik enerjisini toplamaktır. Şarj akımı yüksek olduğu zamanlarda elektrikli alıcıları besleyen akü motor çalıştığı zaman ise elektrik sisteminde gerilim ve akım şiddetini dengeler. Motor çalışmadığı zamanlarda ise kullanılacak alıcılara akım göndermek gibi fonksiyonlar araçlarda akü ile sağlanmaktadır.

Akü otomobilde hangi durumlarda biter?

    • Arabanın çalışmadığı durumlarda iç ışıkların, radyosunun açık bırakılması,
    • Araba çalışmadığı halde havalandırmanın açık bırakılması,
    • Aracın uzun süre çalıştırılmaması,
    • Havanın çok düşük sıcaklarda akünün donması.

Araçlarda bakım onarım kullanım kolaylığı ve güvenliği için oldukça önemlidir. Bu sebeple araçlarınızın tamir, bakım ve onarım işlerini Oto Servis firmasına hızlı, güvenli ve profesyonel şekilde yaptırabilmeniz mümkündür.

Sarıkaya Oto Kurtarma firmaları da araçlarda sorun olduğunda Oto Servisi gibi firmalara araçları ulaştırmakta ve tamirinin yapılmasını sağlamaktadır.