Dillere Destan İnegöl Köfte

dillere destan inegöl köfte
dillere destan inegöl köfte

Dünya üzerinde ticari anlamda kar sağlayan sektörlerden biri de gıda sektörüdür.
Çünkü; İnsan gıda almadan kesinlikle yaşayamaz
Gerek nüfusun fazla olması insan olmanın tabiatının verdiği hırsla birlikte günümüz gıda sektörü insanların tüketim çılgınlığı içinde tercih edeceği bir üretim sektörü haline gelmektedir. Eski zamanlarda seri gıda üretimi belli başlı ürünler için geçerliydi Fakat şuan Yöresel tatlarla bir şehri “meşhur” eden gıdalar seri üretimin söz konusu olamazdı. Ancak bugün ne yazık ki gıdaların meşhur oluşu bu ürünleri özgünlüklerinden ayırıp ticari bir satın almak amacıyla üretilen ürünler haline gelmiştir.
Bunu sizlere bir örnek üzerinden anlatırsam daha açıklayıcı olacaktır.
Bir İnegöllü olarak ülke çapında İnegöl köftesi üzerinden yapılan bir ranta dikkat çekmek istiyorum. Öncelikle olarak Bir hafta sonu İnegöl’den çekerken yol üstünde su almak için girdiğim markette Bursa’nın yerlisi olmadığı her halinden belli olan bayanın elinde gördüğüm kasap bölümünden aldığı İnegöl köfteleriyle görevliye sordu soru şuydu;”İnegöl köftesi böyle mi olur?
İnegöl köftesi yapısı gereği ince ve uzundur.
Anlayacağınız meşhur diye bilmediği bir ürünü İnegöl sınırları içinde bu şekilde dile getirilmesi meşhur ürünler üzerinden rant haline getirilmesinin bir göstergesidir.