Ziynet Sali Biyografi

Ziynet Sali Biyografi
Ziynet Sali Biyografi

Ziynet Sali, 29 Nisan 1975 yılında Kıbrıs’ta doğmuştur. Babasının görevi nedeni ile İngiltere’ye göç etmek zorunda kalmıştır. Çocukluğunun ilk 6 yılını İngiltere’de geçirmiştir. Yedi yaşında ailesinin Kıbrıs’a dönmesi ile eğitim hayatı Kıbrıs’ta başlar. Polat paşa Lisesinden mezun olmuştur. Lise öğretimi esnasında K.K.T.C Kültür Bakanlığı TSM Korosu’nun en genç solisti Ziynet Sali olur. Ertesi yıl TSM ve THM dersleri alıp, İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı’na hazırlanır.

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin sınavını başarıyla geçmesinin ardından müzik eğitimine İstanbul’da başlamıştır. Bir yandan konservatuar eğitimine devam edip, bir yandan profesyonel sahne çalışmalarına piyano eşliğinde Latin ve İngilizce şarkılar söyleyerek ilk adımını atar. Konservatuvar zamanı pek çok eğlence ve müzikhol yerlerinde sahne alan Ziynet Sali 1999 yılında konservatuardan dördüncülükle mezun olmuştur. Müzik öğretmeni olarak mezun olduktan sonra ataması olmadığı için profesyonel müzik hayatına devam eder.

Dost Müzik plak şirketinden yayınlanan ilk albümü 2000 yılında raflarda yerini almıştır. Bu albümdeki “BA-BA” isimli Yunanca yorumlar ve Yunanca aksanı ile dikkatleri üstüne çekmeyi başarır. Bundan dolayı Yunanca eğitimine ve repertuar çalışmalarına daha fazla ağırlık verir.

Beyoğlu Zindan BAR’da 2002 Mart-Nisan-Mayıs aylarında 3 aylık ilk Grek Müzik denemesini başarıyla tamamlayan sanatçı yaklaşık 500-600 civarında Yunanca 2000’ne yakın Türkçe repertuarı ile ZORBA’da tam 4 yıl dolu dolu gecelerle canlı müzikte son yılların çalışma rekorunu kırmıştır.

İkinci albümü “Amman Kuzum”’2004 yılında yayınlar ve ülke çapında ses getirmeyi başarır.“Mor Yıllar ” isimli üçüncü solo albümü 2006 yılında yayınlanır. Bu albümde bulunan “Zordur Oğlum” adlı şarkı ile ilk kez ülkesini uluslararası bir yarışmada temsil eder ve Euro Dance Uluslarası İnternet Yarışması’nda tüm Avrupa’da yapılan halk oylamasıyla birinciliğe hak kazanır.

Dördüncü solo albümü “Herkes Evine”’yi 2008 yılında yayınlar. Albümden “Beş Çayı” ve “Herkes Evine” adlı şarkıları o yılın en çok dinlenen şarkıları arasında olmayı başarır.

2012 yılında “Sonsuz Ol”adlı albümünü çıkarmıştır.

Yunanistan’da televizyon, radyo ve gazetelerinin davetlisi olarak pek çok kez televizyon ve radyo programlarına katılmıştır. Selanik, Atina şehirlerinde konserler veren Ziynet Sali iki de sinema filminde oynamıştır.

Ödülleri :
2009 – 13. İstanbul FM Müzik Ödülleri, En İyi Şarkı, Beste Ve Söz (Beş Çayı)
2009 – 15. Kavram Olimpiyat Ödül Töreni, Özel Ödül
2011 – 17. Kral Müzik Ödülleri, Radyolarda En Çok Çalınan Şarkı (Rüya)

Sinema filmleri:
Son Osmanlı Yandım Ali
Çılgın Dersane Kampta

Albümleri:
2001 – Ba-Ba
2004 – Amman Kuzum
2005 – Chiculata+1 (Amman Kuzum)
2006 – Mor Yıllar
2008 – Herkes Evine
2012 – Sonsuz Ol
2013 – Gelemiyorum Yanına

Singleları :
2008 – Bizde Böyle
2010 – Rüya
2010 – Bize Yeter
2012 – Alışkın Değiliz

Sevilen şarkılarından biri olan “Dağınık Yatak”‘tır

“Dağınık Yatak ” Şarkı Sözü

Tarifsiz bir yalnızlık
Benden kaçan kurtulan kalbim
Geri dönmüyor artık

Yastığa yorgana kurban
Her gece bana ortak
Başıma sardığım dertten
Mesul değil dağınık yatak

Baştan aşağı düşündüm
Ne varsa yanılgıdan ibaret
Nasıl düşünmedim dediğim ne varsa
Hepsi korkuya ibadet

Dönüşünde gözüm yok
Benim aklım gidişinde
Yok sattı hatıralar
Senin eksikliğinde

Sahipsiz kaldı varmadı
Yüreğim ele öyle
Büyük aşk düşün yattı
Kapı önlerinde

Dönüşünde gözüm yok,
Benim aklım gidişinde
Yok sattı hatıralar
Senin eksikliğinde

Sahipsiz kaldı varmadı
Yüreğim ele öyle
Büyük aşk düşün yattı
Kapı önlerinde