Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü
Yamaç Paraşütü

Gözde spor dallarından, etkileyici ve heyecan verici aktivitelerden biridir yamaç paraşütü. Artık çoğu illerde yapılabilen yamaç paraşütü Karadeniz Bölgesi’ndeki illerimizden Ordu’da bir başka keyifli olmaktadır. Trabzon Uçak Bileti alarak önce bir Karadeniz’i gezin, sonrasında Giresun, Ordu, Samsun ve diğer illerin tüm güzelliklerini yerinde yaşayın.

Yamaç paraşütü basit bir hava aracıdır.Kullanımı kolay gözükse de tehlike barındıran ve eğitimini almadan yapılacak bir spor dalı değildir.Hiç bir motor gücü olmadan,sadece yükselen hava akımları sayesinde süzülerek uçabilen hafif hava aracıdır.Özenli ve karmaşık tasarımların sonucunda ortaya çıkmıştır.Bugün yamaç paraşütü en ucuz,hafif hava aracı ve doğayla iç içe olmasından dolayı dünyada büyük bir hızla gelişmekte ve tercih edilmektedir.Yamaç paraşütü dört bölümde inceleyebilmekteyiz.

1-Kubbe:Kubbe,polyester veya naylon, hava geçirmeyen kaplamalı özel bir kumaştan yapılır ve canlı, parlak renklerle boyanmaktadır.Alt ve üst yüzeylerin dik parçalarla birleştirilmeleriyle oluşturulmuştur.

2-Askı İpleri:Askı ipleri çok dayanıklı malzemelerden yapılmıştır.İnce yapıları sürtünmeyi azaltmanın yanında hafif bir malzeme olarak da avantaj sağlar.Sürtünmeyi azaltmak ve bütün yapıyı daha basit hale getirmek için ipler iki ya da daha fazla ipe ayrılırlar.

3-Taşıyıcı Kolonlar:Taşıyıcı kolonlar, kubbe iplerini kumaşa bağlar.Ağırlığı ya da yükü ipler yoluyla taşırlar.Kalkış esnasında taşıyıcı kolonun yardımıyla kubbenin başa getirilmesini sağlar.

4-Harnes(Kuşam Tertibatı):Yamaç paraşütlerinin harnesi basit olarak; Tahtadan ya da sert plastikten yapılan oturma yerleri,sağlam dokunmuş kumaştan yapılan sırt bölgesi,bacak-göğüs kolonları ve yedek paraşüt bölümünden oluşur.