TBMM Milli Saraylar

TBMM Milli Saraylar
TBMM Milli Saraylar

TBMM Genel Sekreterliği (Milli Saraylar), bünyesindeki saray, köşk, kasır, müze ve tarihi fabrikaların, uluslararası müzecilik ve konservasyon standartlarına uygun olarak idaresi, bakımı, onarımı, restorasyonu ve müze olarak işletilmesi ile görevlidir. Kuruluşu Cumhuriyet’in ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır. Tarihi objeleri de dahil olmak üzere tüm bu yapıların, kültürel ve tarihi arka planlarına sadık kalınarak korunmaları, restore edilmeleri ve milli kültürümüzün değerli unsurları olarak yerli-yabancı ziyaretçiler tarafından modern müzecilik anlayışı içinde ziyaret edilmelerinin sağlanması, TBMM Genel Sekreter Yardımcılığı (Milli Saraylar)’nın temel işlevidir. Özenli çevre düzenlemeleri yapılan saray, köşk, kasır, fabrikalarda, kafeterya ve hediyelik eşya mağazalarıyla, gezi ve dinlenme hizmetleri verilmekte, sergi, sempozyum, konferans, panel, konser vb. kültürel faaliyetler düzenlenmektedir. Öte yandan, gerek süsleme, tefriş unsurları ve tarihi eşyalarıyla, gerekse mimarî özellikleriyle tüm bu yapılar; uzmanlar tarafından çağdaş yöntemler ışığında kayda geçirilmekte, kurumun kendi bünyesindeki atölyelerde, konusunda deneyimli ve eğitimli ustalar tarafından restorasyon ve konservasyonları sürdürülmektedir. Yapılan araştırma çalışmalarının sonuçlarıysa, TBMM Genel Sekreter Yardımcılığı Milli Saraylar’ca hazırlanan, bilimsel nitelikli dergi, kitap, katalog gibi yayınlarla yerli-yabancı araştırmacı ve ziyaretçilere duyurulmakta, tanıtılmaktadır.

Misyonu

“Cumhuriyet’in ilanının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne devredilen tarihî ve kültürel eserleri koruyup en güzel şekilde gelecek nesillere aktarmak”tır.

Vizyonu

Korumakla yükümlü olduğu tarihî eserleri yaşatmanın yanı sıra, bu eserlerin tüm dünyanın kültürel mirasının bir parçası olduğu bilinciyle, bünyesinde bulunan mekânları ve eserleri yerli-yabancı tüm ziyaretçilere açık tutmaktır. Milli Saraylar,aynı zamanda, söz konusu tarihî mirasın dünya ölçeğinde tanınmasını hedeflemektedir.

İstanbul turları yaparken müze turlarını da ihmal etmeyin!

Saray, Köşk ve Kasırlar

Dolmabahçe Sarayı
Beylerbeyi Sarayı
Küçüksu Kasrı
Ihlamur Kasırları
Beykoz Mecidiye Kasrı
Yıldız Şale
Aynalıkavak Kasrı
Maslak Kasırları
Florya Atatürk Deniz Köşkü
Yalova Atatürk Köşkleri

Müzeler

Resim Müzesi
Aynalıkavak Musiki Müzesi
Dolmabahçe Saat Müzesi
Saray Koleksiyonları Müzesi

TBMM Genel Sekreterliği(Milli Saraylar)
Adres:TBMM Genel Sekreterliği (Milli Saraylar) Dolmabahçe Sarayı 34357 Beşiktaş/İSTANBUL

Telefon: 0(212) 236 90 00

Faks:0(212) 259 32 92

E-Posta:millisaraylar@tbmm.gov.tr
Beykoz Cam Müzesi