İstanbul’un Taşı Toprağı Altın

İstanbul’un Taşı Toprağı Altın
İstanbul’un Taşı Toprağı Altın

İstanbul, Şiirlere, şarkılara, kitaplara ilham kaynağı olmuş bir şehir , kültür ve tarihtir. Dünyada eşi benzeri yok ve Avrupa ile Asya kıtaları üzerinde tarihi ve kültürel dokusuyla göz kamaştıran camiler, saraylar, parklar ve köşkler şehri İstanbul’u keşfetmek çok heyecanlı ve eğlenceli olacaktır. Bugünkü yazımızda İstanbul için değerli bilgileri derledik, Bizans, Konstantiniye ve İstanbul Bu üç sihirli isim İstanbul’un göz kamaştıran tarihini anlatır niteliktedir. Dünya’da  bu heyecanı göz kamaştırıcı tarihi medeniyetlere ev sahipliği yapmış çok az şehir vardır . İstanbul, tarih boyunca 120 padişah ve imparator tarafından yönetilmiş ve yukarıda anılan üç büyük medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

İstanbul’da Hayat sınırsızdır aktivitelerin sonu gelmez bitmek bilmeyen keşifler ve gizemler le doludur gezdikçe tanık olduğunuz başka bir yer çıkar. Gök kubbeli camiler, saraylar, parklar, bahçeler ,kuleler ,köşkler ,yalılar İstanbulun eşsiz güzellikleri de eklenince muhteşem tabloyu oturup seyretmek kalıyor.

15.000.000 nüfusuyla Türkiye’nin değil Dünyanın en gözde şehirleri arasında olan İstanbul görülmeye değer taşı toprağı altın niteliğinde bir yerdir.

Gezilecek yerler de sınırsızdır İstanbul da canı sıkılan İnsanın aklına şaşarım bu kişi ya tembeldir yada gezilecek yerleri bilmiyordur hadi birlikte göz atalım.

İlk bakışta neresi göze çarpar bizleri cezbeder diyorsanız eğer tarihi yarım adası ve boğaziçidir.

Topkapı Sarayı: Topkapı Sarayı Müzesi, Osmanlı Devleti’nin idari sistemini anlamak, saray yaşamını gözlemlemek ve Osmanlı İmparatorluğu’nun sahip olduğu zenginliklere tanık olmak için mutlaka görülmeli. Müzede Osmanlı devletinin idari binaları ve padişahın ailesinin yaşadığı Harem dışında Hazine, Kutsal Emanetler, Silah Koleksiyonu, Padişah Portreleri, Mutfaklar Kullanılan Mobilyalar Porselen objeleri ziyaret edebilirsiniz.

O zaman ile günümüzün farkını anlamak için paha biçilemez bir yöntem oluyor bizler için. İhtişam ve görkemin farkı Mutfaklarda kullanılan malzeme Mobilyaların tasarımı şimdiki gibi belenco değil hakiki taş mermer her yer ilmek ilmek işlenmiş yapı emek buram buram tarih kokuyor işte.

Bu arada Müze salı günleri kapalıdır Hafta içi kapanış saati 17:00 dir  yaz saati kapanışı 19:00 dur Müzeye giriş  ücret 40 Tl dir tabi grup okul gezileri veya öğrenci iseniz daha da uygun fiyatlı giriş sağlayabilirsiniz.