İnşaat Sektörü

İnşaat Sektörü
İnşaat Sektörü

İnsanlar göçebe hayatını bırakıp yerleşik bir hayata geçmeye karar verdiğinde yaşamlarını sürdürebilecekleri eve ihtiyaç duymuş ve inşaatlarla kendilerine evler oluşturmuşlardır.

İnşaat sektörü, insan yaşamını tümüyle etkiler. En önemli şey olan insan unsurunu yakından ilgilendiren, hatalar ve başarısızlıklar olduğu takdirde kötü sonuçlar doğurabilir. Yapılan yanlışlar, deprem, sel, heyelan, yangın vb. afetlerde meydana gelen can kayıplarından sonra çok önemli olduğu kanısına varılmıştır. Örneğin; binanın yangın merdiveni planlamasının yapılmamış olması olası bir yangın durumunda facialarla sonuçlanmaktadır.Dolayısı ile planlı ve yönetmeliklere uygun yapılan inşaatlar, insanlara sağlam yapılarda yaşama imkanı sunar.

İnşaatın yapılmasında kullanılacak malzemenin kalitesi çok önemlidir. Kaba inşaatın olmazsa olmazı, hazır beton ve inşaat demiridir.

Hazır beton, yüksek basınç dayanımına sahip malzemedir. Uygulandığı kalıbın şeklini alır. (kiriş, kolon)

İnşaat demiri, binaların yapısal bileşenini oluşturur. Betonarme yapılarda kayma ve gerilmeleri karşılamak için betonun içine yerleştirilen özel olarak şekillendirilen maddelere denir.

Yukarıda sayılan iki madde inşaat oluşumunun asıl malzemeleridir. Sonrasında tuğla, kiremit, kum, çimento, alçı, plastik malzemeler, inşaat çivisi, fayanslar vb. inşaatın oluşmasında adım adım kullanılacaktır