Hafta Sonu Piknik Planı

Hafta Sonu Piknik Planı
Hafta Sonu Piknik Planı

Havaların ısınması ile insanları bunaltan sıcaklardan ve şehrin gürültüsünden kaçmak için hafta sonları en güzel yapılan etkinliklerden biri tabi ki pikniktir. Piknik bizim genel kültürümüzde olan en güzel faaliyetlerimizden biri.  Çoluğumuzu, çocuğumuzu, piknik malzemelerimizi toparlayıp geçirilecek güzel bir gün.  Peki en güzel piknik alanları nerede ve piknik için hangi malzemeler götürülmeli?

Piknik Malzeme Listemiz:

1-İlk yapmanız gereken pikniğe gelen kişilerin sayısını belirlemek, buna göre piknik malzemesini oluşturmak.
2-Mutlaka yanınızda olmazsa olmazınız tabi ki kilim, eğer mesire alanı gibi bir yer tercih ediyorsanız genelde masa bulmanız kolay.
3-İki tarafı açılır kapaklı büyük bir piknik sepeti.
4-Çay demlemek için küçük piknik tüpü ya da kolayca bulabileceğiniz piknik semaveri.
5- Mangal,  mangal kömürü ve kolay yakmak için çıra.
6-Kişi sayısına göre tabak, çatal, bıçak, kaşık, peçete.
7-Çay isteğe göre kahve. yemekleriniz için yağ, tuz ve baharat da bulunması gereken malzemelerden.
8-Çay demlemek için çaydanlık ya da semaver ,çay, şeker ve su.
9-Bolca meyve ve sebze, özellikle karpuz ve kavunsuz piknik düşünülemez. Çocuk, genç, yaşlı piknikte en sevilen karpuzun dilimlenip, yenilmesidir.
10-Futbol, voleybol, yakartop, istop oynamak isteyenler için top ve dinlenmek isteyenler için bir hamak.
11-Ve önemli detaylardan biri de çöp poşetleri. Bıraktığımız yeri bir daha ki sefere nasıl bulmak istiyorsak öyle bırakmamız gerekir.

Gideceğiniz Piknik Alanını Önceden Araştırın

Gideceğiniz alanı önceden araştırmanızda fayda var. Sizleri neler bekliyor, alanda rahat edebilir misiniz? Bunlardan biri ve en önemlilerinden biri gitttiğiniz piknik alanı böcek ve haşerelere karşı  böcek ilaçlama yapılmış mı?

İstanbul’un gürültüsünden ve bunaltıcı havasından sıkıldıysanız, hem Avrupa hem de Anadolu yakasında piknik alanlarından bir kaç tane size önerebileceğimiz yer bulunmakta. Hem bol oksijene sahip, hemde yemyeşil ağaçlarla kaplı bu yerlerde sakin bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

İşte sizler için İstanbul Avrupa ve Anadolu yakasında ki piknik alanları;

Tayakadın Mesire Alanı

Avrupa yakasının en uğrak yeri olan bu mesire alanı genelde grupça gelen okul, kalabalık aktivite grupları ve ailleler tarafından sıkça ziyaret edilen yeşillik alanlarından biri. Bölge Gaziosmanpaşa’yı geçtikten sonra sol tarafta yola paralel olarak bulunuyor.

Odayeri mesire alanında

Kestane gürgen ve meşe ağaçlarıyla çevrili olan mesire yerinde doğayla baş başa kalabileceğiniz en güzel yerlerden biri. Yiyeceklerinizi kendiniz getirebileceğiniz gibi yakın köylerden de temin edebilirsiniz. Odayeri’ne Hasdal-Kemerburgaz-Göktürk’ten sonra İhsaniye köyü yolunun 6. kilometresindeki Ağaçlı Yolu’ndan ulaşılıyor.

Fatih Ormanı

Fatih Ormanı içinde gür ağaçları barındıran ve şehir merkezine yakın bir yer. Hafta sonunu huzurlu geçirmek isteyenler için iyi bir alternatif. Maslak Büyükdere Caddesi- Sarıyer yolu üzerindeki Bahçeköy tabelasından 3 km sonra ulaşılıyor. Alt giriş ise Şişli Ayazağa Yönündedir.

Fatih Çeşmesi Mesire Yeri

Fatih Çeşmesi yaz aylarında sürekli dolup taşar. 250 dönümlük bu mesire alanı toprak yolları ve meşe ağaçlarından oluşmaktadır. Piknik yapmak ve koşu yapmak için ideal bir yer. Bölgeye, Kemerburgaz içinden geçerek Belgrad Ormanları yönünde 6 kilometre gittikten sonra ulaşılabilir.

Bent Bölgesi

Belgrat Ormanları’nın en güzel mesire alanı, Bentler bölgesinde de çok güzel piknik yapılır. Ormanın derinliklerine uzanan bir yol, aynı zamanda yürüyüş parkurları, bisiklet yolu gibi değişik imkanları ziyarteçiler sunan bu bölgeye Belgrad Ormanları’nın Bahçeköy girişinden hemen sağa dönen asfalt yolu takip ederek gidebilirsiniz.

Polonezköy,

İstanbul Anadolu yakasında bulunuyor. Bin bir ağaçla kaplı bu mesire alanında bir çok yerde bulabilirsiniz.  Bölgedeki kamp alanları, özellikle hafta sonu tatil yapmak isteyenler için ideal. Bölgeye Kavacık-Çavuşbaşı üzerinden tabelaları takiben gidilebileceği gibi, Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şile istikametinden de karayoluyla ulaşılır.