Cem Karaca Biyografisi

Cem Karaca
Cem Karaca

Cem Karaca kimdir, Türk Rock Müziği’nin en büyük üstadlarından birisi, şarkıcı, besteci ve söz yazarı.
Cem Karaca, 5 Nisan 1945 yılında İstanbul’da doğdu.

Karaca, sanatçı bir ailenin çocuğu olmanın avantajını çok iyi değerlendirerek sanatla iç içe büyüdü.Tiyatro ve müzik ile iç içe büyüyen Cem Karaca nın en büyük takım arkadaşı destekçisi annesi toto karacadır.
Robert ve Kültür Koleji’nde öğrenim gördü. Müzik hayatına amatör olarak ‘Dinamikler’ ve ‘Jaguarlar’ adlı müzik gruplarında başladı. Profesyonel olarak 1967 yılında Mehmet Soyarslan, Tümay Yalçınkaya, Timur Fildişi ve Ahmet Tuzcuoğlu ile birlikte ‘Apaşlar’ grubunu kurdu. Aynı yıl Apaşlar, Altın Mikrofon Yarışması’nda, sözleri Erzurumlu Emrah’a ait olan Cem Karaca’nın bestelediği ‘Emrah’ adlı besteyle ikinciliği kazandı. Apaşlar, daha önceki tutkuları olan batı müziği ile yeni tutkuları doğu müziğini sentezleyip Anadolu tarzında çalışmalara girişti. ‘Emrah’la elde edilen büyük başarı, ‘Resimdeki Gözyaşları’ ve ‘Bu Son Olsun’ gibi parçalarla devam etti.

1963 yılında lisedeki arkadaşlarıyla kurduğu Dinamitler grubu dağıldı. Cem Karaca yılmadı. 1965 yılında Jaguarlar’la çalışmaya başladı. General Çöpçatan, Zoraki Diktatör gibi tiyatro oyunlarında oynadı. Aynı yıl ilk evliliğini tiyatro oyuncusu Semra Özgür ile yaptı. Nikah defterine imzayı attıktan sadece üç gün sonra asker olarak Antakya’ya gitti. Artık 121. Jandarma er eğitiminin bir eriydi. Askerde bir ses duydu bu ses çelik gibi bir askerin çaldığı sazın sesiydi. Sazın ritmi onu kendinden geçirdi. Rock müziğinde bulamadığı özünü bulmuş, kararını vermişti. İstanbul’a döndüğünde şarkılarını artık Türkçe söyleyecek ve derdini türkülerle anlatacaktı.

Sanat tarihinin belkide en büyük devlerinden birinin müzik yaşamına girişi bu şekilde çeşitli gruplarla çalışıp yol ayrımına girdiği dönemler olmuş bunların üstesinden profesyonel bir biçimde gelmiş eşsiz şarkılarını biz sevenleri ile buluşturmuştur.
8 şubat 2004 sabahı solunum ve kalp yetmezliğinin vermiş olduğu rahatsızlıktan ötürü kurtarılamadı ve aramızdan ayrıldı.

Sendelesen bile bazı yürümek var ya
Oh ne rahat deyiverip yayılmak varken
Kim demiş köşe başında tezgah kurmuşlar
Düşmüş işportalara sevda gibi sevdalar

Doğuştaki o muhteşem güzellik bile
Nereden gözlersen gözle
Dolu dolu gözyaşı ile kan ile terle
Değil mi ömrüm
Ömrüm
Ömrüm
Ömrüm!

Elalemdir neler derler yaşamak var ya
Öküz altında buzağı aranırlarken
O ki bir an içindir tuz basılır yaralara
Hasretlerden süzülünür sevda gibi sevdalara