Besler İnegöl Köftecisi

Besler İnegöl Köftecisi
Besler İnegöl Köftecisi

Kurucumuz Mustafa Efendi, 1842 yılında o dönem Osmanlı İmparatorluğuna ait Bulgaristan’ın, Filibe iline bağlı Pazarcık ilçesinde dünyaya geldi. 15 yaşında babası İbrahim Efendi’nin yanında aile mesleği olan köfteciliğe başladı. 25 yaşında Mükerrem Hanım’la evlenip 6 çocuk sahibi oldu. 1892 yılında 2 erkek 4 kız çocuğuyla birlikte İstanbul’a oradan da 1893 yılında İnegöl’e göç etti. İnegöl Köfte markasının temellerinin atıldığı ilk adım o zamanların Bursa-Ankara kara yolunun geçtiği şimdilerde çarşı içinde bulunan iş yeriyle başladı. Mustafa Efendi, bundan 27 sene sonra 1920 yılında vefat etti.

Mustafa oğlu İbrahim Besler, 1899 yılında dünyaya geldi. Köfteciliği, babası Mustafa Efendi’nin yanında kardeşi Mehmet Besler ile birlikte öğrenip icra etmeye başladı. Hatice Hanım’la evlenip 5 çocuk sahibi oldu. Mustafa, Yavuz ve Yılmaz adındaki 3 erkek çocuğundan Mustafa ve Yavuz, ailesinin mesleki izinden ayrılmadı. İbrahim Besler, 1977’de olan vefatına kadar mesleğini sürdürdü.

Mustafa oğlu Mehmet Besler, 1917 yılında doğdu. Diğer aile bireyleri gibi o da mesleğine küçük yaşlarda başladı. 1 erkek ve 3 kız çocuğu sahibi olan Mehmet Besler, uzun yıllar İnegöl Köfte markasına hizmet etti. Öyle ki; ünlü iş adamı Vehbi Koç’un Hatıralarım adlı kitabında İnegöl Köfte ve Mehmet Besler’in ismi övgüyle geçmektedir. 1997 yılındaki vefatına kadar mesleğini icra etmeye devam etti.

İbrahim oğlu Mustafa Besler, 1929 yılında İnegöl’de dünyaya geldi. Daha ilkokul çağlarındayken ata mirası olan mesleğin tam içinde bulunuyordu. Daha sonra ortaokul için Bursa Erkek Lisesi, lise için İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ne giderek öğrenim gördü. Mezun olduktan sonra İnegöl’e dönerek mesleğine devam etti. Muazzez Hanım ile evlenip 2’si erkek olmak üzere 3 çocuk sahibi oldu. 17 Aralık 2014’de hayata veda etti.

İbrahim oğlu Yavuz Besler, 1944 yılında İnegöl’de doğdu. Diğer aile bireyleri gibi o da çocukluk çağlarında köftecilik ile tanışırken babası ve kardeşiyle birlikte tanıştığı mesleği sürdürdü. 1997 yılında emekli olan Yavuz Besler, 1 kız çocuğu babasıdır.

Mustafa oğlu Müfit Besler, 1959 yılında İnegöl’de dünyaya geldi. Dedesi İbrahim, babası Mustafa ve amcası Yavuz Besler ile çocukluk yaşlarda mesleğin içinde yoğrulurken bununla birlikte mesleğin sır niteliğindeki bütün ince noktalarına vakıf oldu. Günümüzde 1 kızı ve İbrahim adında bir oğlu bulunan Müfit Besler, mesleğini başarıyla sürdürmektedir.

Mustafa oğlu Mesut Besler, 1976 yılında İnegöl’de doğdu. Ailenin mesleki mirasına küçük yaşlarda sahip çıkmaya başladı. Mustafa adında bir çocuk babası olan Mesut Besler, babası ile birlikte uzun yıllar bu mesleği icra ederken aynı zamanda bu lezzetin yaygınlaşması adına çeşitli adımlar attı. Bu adımlar doğrultusunda atalarından miras aldığı Besler markasını ulusal çapta yükseltme ve marka değerini arttırma çalışmalarına devam etmektedir.

Müfit oğlu İbrahim Besler, 1987 yılında İnegöl’de dünyaya geldi. Mirasın 5.kuşağında yer alan İbrahim Besler, diğer aile fertleriyle birlikte mesleğin mutfağında yetişti. Müfit Alp adında bir çocuk sahibidir ve babasıyla birlikte mesleğini icra etmeye devam etmektedir.

Merkez : Cuma Mh. Belediye Cd. No.57 / İnegöl / Bursa 0 (224) 715 22 54

Şube 1 : Osmaniye Mh. Altay Cd. No.5 İnegöl / Bursa 0 (224) 715 55 55

Şube 2 : Ahmet Yesevi Mh. Sanayi Cd. No. 439 Balat / Nilüfer / Bursa (Endülüs AVM) 0 (532) 268 23 11