Atatürk Deniz Köşkü

Atatürk Deniz Köşkü
Atatürk Deniz Köşkü

İstanbul Tour gibi kültür turları düzenleyen firmaların sayesinde ülkemizin tarihi yapıları sergilenmektedir. Ülkemizi ziyarete gelen turistlerin gezeceği çok yer vardır. İstanbul ve tüm şehirlerde tarihi hala yansıtan bir çok tarihi yapıtlar sürekli restorasyon yapılarak gelecek nesillere de yaşaması sağlanmaktadır. İşte bu yapılara örnek olarak Atatürk Deniz Köşkü’nü konu olarak ele alıyoruz.

Atatürk Deniz Köşkü Marmara Denizi kıyısında Yeşilköy ile Küçükçekmece arasında bir yerleşim yeri olan Florya’nın 19. yüzyılda sönük bir avcı uğrağı konumunda olduğu biliyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu alana olan ilgisi ile önem kazanan Florya giderek yazlık bir dinlenme merkezine dönüşmektedir.

İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında Mimar Seyfi Arkan tarafından projelendirilen köşk; yazlık bir konut olarak yapılmıştır. Atatürk için yapılan Atatürk Deniz Köşkü; 14 Ağustos 1935 yılında kullanıma açılmıştır.

Ulu Önder Atatürk, 1936 yılının Haziran ve Temmuz aylarında uzunca bir süre burada yaşamıştır. Siyasal ve bilimsel toplantılar için Atatürk Deniz Köşkü’nü özellikle kullanmıştır. İngiliz Kralı VIII. Edward ve Madam Simpson gibi önemli konuklarını burada ağırlamıştır.

Atatürk Deniz Köşkü; Atatürk tarafından 28 Mayıs 1938 günü kullanılmıştır. Atatürk’ün vefatından sonra bu yapı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Kenan Evren tarafından kullanılmıştır. Atatürk Deniz Köşkü Bakırköy Florya’da yer almaktadır.

16 Eylül 1988 yılında restorasyon yapılarak Atatürk Müzesi haline getirilmiş ve içerisinde Atatürk İstanbul’da konulu fotoğraf sergisi oluşturulmuştur. Diğer yandan bir bölümde Atatürk ile ilgili çeşitli yayınlar tanıtılmakta ve satışı yapılmaktadır.

Bakırköy Araç Kiralama sayesinde araç kiralayarak rahat ve konforlu bir şekilde Atatürk Deniz Köşkü’nü ziyaret edebilirsiniz.