Ankara

Ankara
Ankara

Bugün ki Yazımızda müsadenizle Ankarayı biraz öveceğim, Bir çoğunuz Ankara da deniz yok orası gri şehir sıkıcı gibi kelimeler duyuyor veya konuşuyorsunuz hiç alakası yok Bir Ankaralı olarak gezip görebileceğiniz mutsuzluğu depresifliği bir kenara bırakacağınız çelik gücünde zihin aydınlanması yaşayacağınız mekanlardan bahsedeceğim.

1. Papazın Bağı. Sadece çay değil elbette Ankara’da gözleme-bira birlikte yenilesi içilesi adetini yerlilere kazandıran mekan  desek hiç de  abartmış olmayız. Bu bahçe eski dönemler de sahiden bir papaza aitmiş

Ankara’nın göbeğinde yeşili doğası ve mini göletleri ile harika bir mekandır Kışın yağan karı izleyerek odun sobasının yanında kahvaltı edebilirsiniz, yaz mevsiminde ağaçların gölgesinde gözlemenizi yerken bir yandan da biranızı içebilirsiniz. Bu arada öğününüzü kaz ve ördeklerle paylaştırmayı da ihmal etmeyin.

Çocukluğum Maltepe de geçtiği yıllarda halen daha özlemle anarım buraları Siz hiç Aspava yedinizmi Aspava” Allah sağlık sıhhat para versin amin”

Aspava

Ankara’da kafanızı çevirdiğiniz her yönde aspavacı bulabilirsiniz. En eskilerinden ve en iyi lezzeti sunan mekanlardan biri Meşhur Özçelik Aspava’dır.
Küçükesat’ta bulunan Hassas Bölge diye tabir edilen ortamı hareketlendiren, öğlen başlayıp ertesi gün sabaha kadar hep dolu olan bir mekan. Diğer Aspavalar gibi ‘soslu soğanlı’sı  en çok tercih edilenidir.

Dillere destan Ankara döneri yufkayla dürüm yapılır, üstüne salça sos dökülür. Küçük küçük 4 parça olarak gelir. Öncesinde ve sonrasında cacık, soslu patates, salata, irmik helvası gibi ikramlarıyla birlikte midenizi şenlendirir.

Cafemiz

Birde Şehir dışlarından misafiriniz geldiğinde “Cafemiz” var adı gibi orası bizim cafemiz içerisi huzur mutluluk veriyor beyaz krem ağırlıklı mobilyalar ve konforlu koltuklar ile bezenmiş bu mekan ruhu dinledirici cinsten. Arjantin caddesinde yer alan kafemiz çaldığı müzikler ile 7 den 70 e her kitleye uyum sağlayabiliyor. Geleni gideni dur durak bilmeyen yeni nesil mekan en yaşlısından gencine uğrak noktası.

Ankara da bulduğum huzuru mekanların verdiği rahatlığı hiç bir şehirde bulamayışım zaman zaman beni zorlasa da “Angaralıyım işte” der susarım çocukluğum gençliğim herşeyim olan bu şehir üniversite yıllarında da özlemim di. Şimdiler de bitiyor özlem dönüyorum ama içim buruk matem havasındayım ya bir daha gitmek zorunda kalırım diye.

Kıtır:

Unutulmaz anılarımın geçtiği yerlerden biride “kıtır” Bu kafede çocukluğunuzdan beri gittiğiniz mekanlara yıllar sonra uğradığınız da herşey değişmiştir üzülürsünüz ya hani işte bu o değil herşey  aynı hüzünler mutluluklar tüm yaşanmışlığı ile sizleri bekliyor. En iyi kumpir en iyi kokoreç en iyi hizmet hep buradadır.

Gelip görün gezin yaşayın gençliğin kalbi burada da atıyor.