Anıtkabir

anıtkabir
anıtkabir

Anıtkabir, ülkemizin başkenti Ankara‘da yer alır ve bizim için büyük önem arz eder. Atamızın yattığı yerdir ne kadar acıdır ki Anıtkabir’in bir çok özelliği hakkında bilgi sahibi değiliz.

Anıtkabir’in yapımı yaklaşık 9 yıl sürmüştür. Ve ağırlığı tam 150.000 tondur. Anıtkabir de birçok heykel,süsleme ve kabartmalar bulunmaktadır.

Anıtkabir’in yapımına 9 Ekim 1944 yılında başlanmıştır. 1 Eylül 1953 yılında ise tamamlanmıştır. Anıtkabir’in yerini dönemin Aydın Milletvekili Mithat Aydın önermiştir. Birçok seçeneğin tartışıldığı zamanda Mithat Aydın adı ‘Anıttepe olarak değiştirilecek olan ‘Rasat tepe’ yi önerdi.Atatürk’ün yıllar önce ‘Rasat tepe’ de yaptığı gezide’ bu ne kadar güzel bir anıt yeri’ demiştir. Atatürk bu sözü diyerek yıllar sonra gömüleceği yeri hissetmiş gibiydi.

Anıtkabir projesi için Uluslararası boyutta tüm ülkelerin dikkatini çekti ve pek çok ülkeden teklif geldi. 49 proje içinden Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Adanın proje ve tasarımı kabul edilmiştir. Atamızın kabri depreme karşı da oldukça dayanıklıdır.

1.Kısım Birinci kısımda toprak seviyesi ayarlaması yapılmıştır. Ayrıca Atamızın kabirine doğru uzanan aslanlı yoldaki istinat duvarı yapılmıştır. Yapımı tam 1 yıl sürmüştür.

2. Kısım
Mozole ve törenin yapıldığı alanı kapsamaktadır. Ayrıca meydanın çevresindeki benzer amaçlarla kullanılacak binaların yapılmasını kapsamaktadır. Yine 2. kısım inşaatta anıt kütlesinin projesi tasarlanmıştır. Giriş kuleleleri ve Anıtkabir’e uzanan yolun önemli bölümü tamamlanmıştır. Ayrıca arazide ağaçlandırma ve çimlendirme gerçekleştirilmiş. Sulama sistemi yapılmıştır. Yaklaşık 5 yıl sürmüştür.

3. Kısım
Anıta çıkan yollar ve aslanlı yol tamamlanmıştır. Ayrıca tören meydanı ile mozolenin üst döşemeleri gerçekleştirilmiştir. Anıta çıkan merdiven basamakları yapılmıştır.

4. Kısım
Artık Anıtkabirin tamamlanması için son aşamadır. Şeref holü ve tonozlar yapılandırılmış. Buralardaki taş profiller ve saçak süslemeleri yapılmıştır. Bu inşaat aşamaları bittikten sonra anıtkabirin 9 yıl süren inşaatı son bulmuştur.

Peki Neden Aslanlı Yol Aslanlar neyi simgeliyor hiç merak ettiniz mi ; Anıttaki Aslanların bulunduğu yerden
Atamızın kabrine giden yolun uzunluğu 262 metredir. Bu yolun sağ ve solunda karşılıklı olarak 24 aslan bulunmaktadır. Bu aslanlar 24 Oğuz boyunu temsil etmektedir. Bilindiği gibi aslan kültürümüzde gücü hakkı hukuku temsil etmektedir. Aslanların karşılıklı olması ise milletimizin birlik ve bütünlüğünü ifade eder. Atamızın anıtına doğru yaklaşan aslanları başları öne eğik bir şekildedir.

aslanlı yol
Aslanlı yol
Anıtın çevre planlaması
Anıtkabir deki yeşillendirme çalışmaları yapılmıştır. Birçok ağaç vardır. Ancak bu ağaçların hepsinin boyu kısadır. Yani bodur olan bu ağaçlar bilinçli olarak seçilmiştir. Çünkü anıt her yerden görülebilmeliydi.Uzun boylu ağaçlar görüş açısını kapatmamalıdır.

Bayrak Direği
Anıtkabir’in diğer önemli unsurlarından biride bayrak direğidir. Anıtkabir’de 33 buçuk metre uzunluğunda bayrak direği 1946 yılında Nazmi Cemal adlı kişi tarafından ABD den gelmiştir.

Atatürk Müzesi
Anıtkabirde Atatürk müzesi bulunmaktadır .Atamızın bir çok eşyası burada sergilenmektedir. Traş takımları, bastonları ,aldığı hediyeler ve birçok eşyası bulunmaktadır. Atamıza ve ailesine ait fotoğralarda bu müzede bulunmaktadır. Ayrıca müzede Atatürk’ün hem baston hemde tüfek olma özelliğine sahip silahı, Sabiha Gökçen ve Afet İnan’a hediye ettiği tabancalar bizlere sergilenmektedir. Ayrıca manevi kızı olarak gördüğü Rukiye Erkine hediye verdiği mini bir Kuran bulunmaktadır.

Anıtkabir müzesinde ayrıca Atatürk’ün özel kitaplığı bulunmaktadır. Bu kitaplar arasında en önemlisi Nutuktur. Orijinal metni müzede yer almaktadır.Ayrıca başta Türk ve İslam Tarihi,dil, edebiyat, sosyal bilimler ve birçok konuda kitaplar bulunmaktadır. Türkçe, Osmanlıca, Fransızca, İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Slav dillerindeki toplam 3118 kitap müzede ziyaretçilere sergilenmektedir.

Son Olarak Bilinmeyenler ile tanıtım yazımızı sonlandıralım

İsmet İnönü’nün mezarı da avlu içerisinde bulunmaktadır.
Her yıl milyonlarca kişi Ata’sını Anıtkabir’de ziyaret etmektedir.
Ankara’nın en yüksek yerine inşa edilmiştir.
Kabir kısmındaki şeref salonunun yüksekliği yirmi metredir.
Tavanında Türk motiflerinden işlemeler bulunmaktadır.

Bu Muhteşem anıtı gidip ziyaret etmelisiniz. Tüylerinizi diken diken edecek bir kültür turuna hazır olun. Gözleriniz dolu dolu bakmıyorsanız insani duygularınızı yitirmişsiniz demektir. Bir Ülkenin başına gelebilecek en güzel şey Mustafa Kemal Atatürk tarafından yönetilmektir bence. Düşünsenize din ve devlet işlerinin birbiri ile karıştırılmadığı demokrasi adalet tam anlamı ile hukuk devleti polisi savcısı avukat‘ı hakimi terazisi sağlam meslekler daha da sağlam basarlardı belkide arkalarında Gazi Kemal ne büyük bir şeref.

Bu hafta sonu araçlarınıza atlayın Ankara’ya doğru yola koyulun pişman olmayacaksınız.