Tarihi Çemberlitaş Sütunu

Tarihi Çemberlitaş Sütunu
Tarihi Çemberlitaş Sütunu

BİZANS İmparatoru Konstantine, Roma’da bulunan Apollon tapınağından söktürdüğü 57 metre uzunluğundaki Çemberlitaş sütununu, günümüzde bilinen yerine diktirmiştir. Çemberlitaş sütununun orijinalinde, üst bölgesinde güneşi selamladığı rivayet edilen bir Apollon heykeli bulunmaktadır. Ancak Konstantine 330 yılında bu Apollon heykelini İstanbul’a dikildiği zaman söktürmüş ve yerine kendi heykelini diktirmiştir.

Çemberlitaş sütununun altında bulunduğu efsane haline gelen İsa’nın eşyalarının getirilmesi ile ilgili hikaye ise, şu şekilde anlatılmaktadır. Helena, Konstantinus’un validesidir. Helena, Kudüs ziyareti esnasında orada bir kilise inşa ettirir. Bu İnşaat ın karşılığında Hristiyanlarda  Helena’ya, Hazreti İsa’nın gerilmiş olduğu çarmıhın parçalarını, ayaklarına ve ellerine çakılan mıhları ve mucizevi özellikleri olduğu söylenen eserleri verirler. Helena, bu hediyeleri alarak oğlu Konstantinus’a verir.

Her ne kadar efsane denilsede bundan birkaç yıl öncesine kadar tadilatta olan ve üzerinden birkaç yıl boyunca kaldırılmayan iskele ile yıllarca dışarıya kapalı bir görüntü sergileyen Çemberlitaş için o yıllarda da bir söylenti dolaşmaktaydı halk arasında! Bin yıllar önce haçlı askerlerini getirten bu taş bu seferde restarasyon bahanesiyle kadehi arıyorlar denilmesine sebep oldu.

İstanbul’un güzide semtlerinden biri olan Fatih te yer almaktadır .

Çemberlitaş İstanbul’a dikilen önemli taşların kuşkusuz başlarında gelir. Çevresindeki yapılar biraz görkemini zedelese de asıl bence zararı halkımızın bu taş hakkında nerdeyse hiç bilgi sahibi olmaması vermektedir…!