Kaş Kekova’da Neler Yapılır?

kekkova
kekkova

Kaş –Kekova; Türkiye’nin dalış cenneti ve antik uygarlıkların beşiği de diyebiliriz. Işık ülkesi Likya’nın güneşini bugüne taşıyan bu iki eşsiz bölge, kültürel mirasının yanı sıra zengin doğası ve sahip olduğu su altı hazinesiyle her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Antik çağa ait kalıntıların çevrelediği Kaş-Kekova, denizel biyolojik çeşitliliğiyle kültür ve dalış turizmi açısından giderek daha fazla dikkat çeken bir nokta aynı zamanda.

Türkiye’nin Akdeniz kıyıları nesli tehlike altındaki deniz kaplumbağaları, Akdeniz foku, orfoz, orkinos gibi birçok türe ev sahipliği yapmaktadır Bununla birlikte Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde deniz canlıları açısından önemli yaşam alanları oluşturan ve denizlerin akciğerleri olarak bilinen deniz çayırları da yoğun olarak bulunmaktadır.

Ekonomisi çoğunlukla turizm ve balıkçılığa dayalı olan Kaş-Kekova’daki denizel biyolojik çeşitlilik, Akdeniz Havzası aşırı ve yasa dışı balıkçılık, doğal yaşam alanlarının kaybı, kirlilik, yabancı türler, iklim değişikliği gibi tehditlerle karşı karşıya kalmıştır.

Akdeniz Havzası’nda yer alan Kaş-Kekova’da son yıllarda yapılan biyolojik çeşitlilik çalışmalarının sonuçları; bölgede orfoz, lahoz, fangri gibi belirleyici türlerin popülasyonlarında ciddi azalmalar olduğunu gösterdiği gözlemlenmiştir.

Bunun önüne geçmek için çevre gönülleri bilinçli çalışmalar yapmakta aynı zamanda bu turizm cennetini kurtarmaya çalışmaktadırlar. Kekova tarihi yöresi ve iklimi ile turistlerin ilgi odağı olan beldelerimizden biridir burada kekova pansiyon motel tarzı alanlarda konaklayabilir isterseniz tekne turları ile günübirlik gezintiye çıkabilirsiniz.

Ülkemizin güzellikleri arasında yer alan kaş kekova bir doğa harikası …