KAPADOKYA

Kapadokya

Kapadokya bölgesi zaman içerisinde birçok çeşitli devlet, toplum ve önemli kişilerin adları ile anılmıştır. Kapadokya Bölgesi M.Ö. 3000’lerde yaşamış Asur ticaret kolonileri ve Hititlere kadar giden büyük bir tarihe sahiptir. Büyük geçmişe sahip bu bölgeyi üç ana dönemde incelemek mümkündür. Birinci dönem olan kısmı paleolitik, neolitik ve antik dönemler olmak üzere 3 ana kısımdan oluşmaktadır. İkinci dönem Roma ve Bizans dönemlerinden oluşmakta ve son dönem ise Türk döneminden oluşmaktadır.

Kapadokya Türkiye’yi dünyaya tanıtan en önemli turizm kentlerinden biridir. Ayrıca adını da Pers dilinde yazılmış Katpatuka, “Güzel Atlar Ülkesi”nden almaktadır. Kapadokya milyonlarca yıl önce bölgede bulunan dağların püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların senelerce yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla oluşmuş ve zamanla bugünkü şeklini almıştır. Kapadokya bir tabiat mucizesidir.

Geçmişten bugüne tarih ve kültürün etkileşiminden beslenmiştir. Volkanik vadileri ve Peri bacaları bulunan Kapadokya her zaman sizi büyülemeye hazırdır. Bu muhteşem coğrafyayı en iyi seyretmenin  yollarından biri de bölgede bulunan sıcak hava balonlarıdır. Balonlarla tur yapmak güneşin doğumu esnasında peri bacalarının, vadilerin, kaya evlerinin arasında ilerlerken Kapadokya’nın muhteşem manzarasını seyretmenize olanak sağlayacak en güzel aktivitedir. Ayrıca balonlarla çevreyi turlamak size mükemmel fotoğraflar çekmenize olanak sağlayacak ve anılarınızı ölümsüzleştirecektir.

Eğer siz de Kapadokya’ya gelip de balon ile uçmadan gitmek olmaz diyorsanız internetten bu hizmeti veren birçok site bulunmaktadır. Arama motorlarından istanbul daily city tours yazarak siteye ulaşabilir ve balon turları hakkında bilgi alabilirsiniz.