İnşatta Kullanılan Araç Gereçler

İnşatta Kullanılan Araç Gereçler
İnşatta Kullanılan Araç Gereçler

Yaşantımızda ölmeyen ve sürekli devamı genel sektörlerden biri de inşattır. İnşaatta kullanılan malzemelerin kalitesi ve sağlamlığı oldukça önemlidir. Bir konut, yol, köprü, tünel gibi yapıtlarda kullanılan araç gereçlerde inşaat için oldukça önemli bir unsurdur.

İnşaat sektörlerinde kullanılan çok fazla araç gereç olduğunu söylemek mümkündür.

Bu araç gereçler arasında tuğla, çimento, kum, kask, kürek, demir, ip ve bunun gibi bir çok araç gereç olduğunu söylerken bu saydıklarımız dışında inşaatta kullanılan pek çok araç olduğunu söylememiz de gerekir. Bu araçları sizlere sıralayabiliriz. Tabiki başlarında önemli olarak yükleyici ve kazıcı araçlar yer almaktadır.

Kazıcı: Diper bir ismiyle bekoloderdir. Ön kısımda kepçesinin haricinde arkasında bir kazıcının bulunduğu araçtır.

Yükleyici: Açıklayacak olursak loder önünde kepçesi bulunan araçlardır. Bu iş makinesi aracı olan yükleyicilerin inşaat sektöründe kullanımı çok fazladır.

Ekskavatör: Bu inşaat araçlarının alt kısmı paletlidir. Esnek iş makinesi olarak bilinmektedir.

Dozer: Genellikle yol yapımlarında sıkça karşımıza çıkan iş makinesidir.

Finişer: Asfalt veya toprağı serip sıkıştırma işlemini yapan iş makinesidir.

Greyder: Ön ve arka kısımlarında kazıcı oluşmaktadır.

Keçi ayaklı: Orman ve ağaçlıkların sık olduğu girintili çıkıntılı alanlara iş makinelerinin giremeyeceği yerlerde kullanılan iş makinesidir. Bu inşaat aracına benzer birçok araç gereç sadece inşaat alanında değil yol yapımında da kullanılabilmektedir.
İnşaat araçlarında öncü olan devlet Almanya olmaktadır. Nitekim dünyanın en büyük iş makineleri de Almanya tarafından yapılmıştır.

İnşaatta kullanılacak malzemelerde çok önemlidir. Nervürlü inşaat demiri, çelik lama, çelik hasır, bağ teli, inşaat çivisi gibi. İnşaatın sağlam olması açısından önemlidir.

İnşaatın son aşamalarında ise helikopterli şap uygulaması yapılır ve inşaatın kaba işleri biter. İnce inşaat işlerine başlanır.