Gürgen Ağacı Nerelerde Kullanılır?

Gürgen Ağacı Hangi Sektörde Daha Çok Kullanılır
Gürgen Ağacı Hangi Sektörde Daha Çok Kullanılır

Gürgen ağacı, özellikle dayanıklı olması nedeniyle mobilya sektöründe en fazla kullanılan ağaç çeşididir. Bundan dolayı mobilya sektörü için  gürgen ağacının sert ve dayanıklı kerestesi olmazsa olmazı. Öyle ki mobilyacılar sattığı ürünü gürgen ağacından yapmışlarsa bunu özellikle belirtirler. Yapılan ürünlerde, gürgen ağacının yapısı gibi nitelikli ve dayanıklı bir yapısı olur. Ahşap ve dayanıklı bir malzemede ya da üründe gürgen ağacı kullanılmış ise o ürünü almak için yeterli bir sebeptir bu. Çünkü gürgen kaliteli ahşap ürünlerin hammaddesidir.

Gürgen kolay kırılmadığı için, işlenmesi güçtür. Bundan dolayı mobilya ustaları gürgen ile çalışırken zorlanırlar. Diğer ağaçlara göre esnekliği de az olan gürgeni işlemek için daha fazla güç sarfetmek zorunda kalırlar.  Bu nedenle mobilya almak isteyenler genellikle gürgenden olmasını tercih ederler. Bursa inegöl mobilyası olarak üretilen mobilyaların çoğu gürgen ağacından üretilmektedir.
Gürgeni mobilya sektörü başta olmak üzere sağlam ahşap talepleri olan pek çok sektör bu ağacı kullanmaktadır. Bastığımızda dayanıklı olsun dediğimiz ahşap parke olmak üzere, ahşap makine parçaları, ahşap mutfak alet ve gereçleri, gemi omurgası, maden direği, ayakkabı kalıbı, dişli çarklar,ahşap spor aletleri, torna aletleri,  kaldıraç, tarım aletleri ve mekik olmak üzere pek çok  ürünün üretiminde kullanılmaktadır.

Gürgen ağacından üretilen bazı ahşap ürünler şunlardır.

Masa, sandalye, merdiven basamağı, katlanabilir masalar, merdiven korkulukları, tabure, sebze kasası, yemek kaşıkları, kesme tahtası, bal çubuğu, kevgir, maşa, kepçe, parke, kazma, kürek ve keser sapları,  oyuncaklar, tuval mekanizması, elbise askısı, tokmak, katlanabilir hamur tahtası,  şezlong…