Çocuk Gelişiminde Ebeveyn Desteğinin Önemi

Çocuk-Gelişiminde-Ebeveyn-Desteği
Çocuk-Gelişiminde-Ebeveyn-Desteği

Herkesin bir hayali vardır. Kız çocukları annelerini örnek alırken anneleri ile genelde mutfakta yemek yapmaya çalışır yada oyunlarında bebek bakımı gibi aktivitelere yer verir. Erkek çocukları ise babaları ile maça gider, top oynar yada araba ile ilgilenir. Bu şekilde hem çocuklar benliğini kazanır hemde öz güvenleri yerine gelir. Çocukların kendilerini geliştirebilmesi ailelerin etkisi oldukça fazladır. Örneğin; araba tutkusu olan bir çocuk odasında arabalı yatak isterken kız çocuğu çoğu zaman prenses tacı ile dekore edilmiş oda tasarımı istemektedir. Kendi yaşam alanlarının kendilerine özgü olmasını isterler. Çoğu zamanını da odalarında mutlu bir şekilde geçirir.

Kız çocukları ve erkek çocukları yaşları ilerledikçe beklentileri ve hedefleri farklılık gösterebilir. Kız çocuğu gelişiminde kendine daha çok bakar ve hep ilginin kendi üzerinde olmasını ister. Erkek çocuklarının ise çoğu zaman hayalini kurduğu arabaya kısa süreliğine de olsa sahip olmak ister. Ailenin kendisine ait bir arabası yoksa arkadaş ortamı ile daha keyifli vakit geçirebilmek için araba kiralama ihtiyacı duyabilir.

İyi bir şekilde çocuklarının gelişmesini ve hayatına emin adımlar atmasını isteyen ebeveynler çocuklarının isteklerini yerine getirmek için onları desteklemelidir. Bir çocuk ilk eğitime ailede başlar. Sağlam ve kaliteli karaktere sahip olması çoğu zaman ailenin elindedir. Ailenin istemediği hareketlerde bulunan çocuklara istememe nedenlerini artıları ve eksileri ile anlatmalıdır. Her ne olursa olsun daima yanlarında olduğunu hissettirmeleri gerekir.