Bursa’da İnegöl

bursada inegöl
bursada inegöl

İnegöl Bursa Şehrinin bağrından kopan halen maddi manevi alanda kendini koruyan gerek ticari gerek tarımsal anlamda ve mesleki becerilerle ustalık gerektiren işlere imza atılan meşhur bir şehirdir. Bir dönem işsizlik anlamında etkilenmeyen tek şehir olarak da bilinmektedir.. Bursa inegöl mobilyası sektörü asırlık bir bilgi beceri birikimine ve gelişimine sahip olduğundan bu şehirde bu sektörde birçok kişiye istihdam sağlanmaktadır. Bu şehir mobilya sektöründe Türkiye’nin ilk üç merkezinden biri olma konumundadır

Bu şehir mobilya sektöründe Dünyanın 150’den fazla ülkesine ihracat yapan şehri olarak ta bilinmektedir.

Çok az insanın bileceği bir şeydir ama Türkiye’nin bir kısım ayçiçeği ihtiyacı Bu şehirden karşılanır ve birçok büyük firmalar ayçiçeği ihtiyaçlarını bu şehirden karşılar ve Bununla birlikte İnegöl’de tekstil sanayisi alanında da çok fazla gelişmiştir.

İnegöl İş istihdamının genişliğinden dolayı da sezonluk olarak çok fazla göç alır.Bu yüzden de Türkiye’nin birçok ilinden çık fazla bir nüfusa ve gelişmiş bir sanayiye sahiptir. Bu şehir bir il olmayı fazlasıyla hak etmektedir fakat Bursa ve Eskişehir’e olan yakınlığından dolayı il olamamaktadır.