Bugün İnegöl

Bugün İnegöl
Bugün İnegöl

İnegöl’ü Güzelleştiren 5 Ayırt Edici Özelliği

1) Mobilya Kenti İnegöl:   İnegöl mobilya dünyası olduğunu bilmeyen kişiler ya turisttir yada evinden dışarı çıkmıyordur. Çünkü Türkiye’de yaşayan her insan Bursa/İnegöl’ün inegöl mobilya şehri olduğunu biliyordur. İnegöl’de satılan ve üretilen mobilyaların kalitesi , malzemesi , tasarımı ve konforu her zaman daha farklıdır. Satın aldığınız koltuk bile daha kullanımı rahat olduğunu fark edeceksiniz. En güzel özelliklerinden biri de herkesin zevkine ve bütçesine uygun mobilyalar olmasıdır.

2) Damakta İz Bırakan Tadıyla Enfes Köftesi: İnegöl deyince akla gelen ikinci şey ise tabi ki İnegöl Köftedir. Etiyle, pişmesiyle apayrı bir lezzet olan köfte, İnegöl’e gidildiğinde kesinlikle yenilmesi gereken bir yemektir.

3)Bebek Doğuyor Ünlü Çıkıyor: Taşı toprağı altın dedikleri bu olsa gerek. İnegöl’e ayağı değen insanlar hep hayatları boyunca bir yerlere gelmiş, yetenekli ve başarılı insanlardır. Baktıkça, imrenmemek elde değil. Örneğin,  Oyuncu Hande Soral, , Yönetmen Ezel Akay ve  Yönetmen Taylan kardeşler, İşadamı Erdoğan Demirören gibi bir çok ünlü isme yer  verirken birçok edebiyatçı, yazar, sporcu ve resmi makam sahibinin  de memleketidir.

4) Tarih ve Doğa Harikası: Oylat Mağaraları,  İnegöl ‘ ün önemli doğa harikalarından biridir. Konum olarak İnegöl merkezden 18-20 km uzaklıkta  yer alır. Oluşumu binlerce yıl süren mağara hala oluşmaya devam etmektedir. Mağara içerisinde tavandan damlayan su damlacıkları, mağara içerisinde pek çok damlataş göletcikleri oluşmasına sebep olmuştur.

Oluşumu 2 farklı bölümde ele alınır. Birinci bölüm dar galerilerden oluşan, 2-5 metre arası genişliği olan ve yüksekliği de 15 metre kadar olan bölümdür. Bu bölüm giriş kısmından başlar ve çöküntü salonuna kadar olan kısmı kapsar. Burada çakıl depoları ve damlataş havuzları geniş yer kaplar.

İkinci bölüm ise büyük bir çöküntü salonundan oluşan bölümdür. Bu bölümün başladığı yer ile bittiği yer arasındaki tavan yükseklik farkı 95 metreyi bulmaktadır. Genel özellik olarak da genişlik 20 – 25 metre, tavan yüksekliği de 2.5 – 13 metre arasında gidip gelmektedir. Yapı olarak Bursa ‘ da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

5) Mevsim Habercisi Fuarlar : İnegöl’ de fuar denince  aklımıza çok büyük fuarlar gelmese bile kendi çapında bir şeyler yapan firmalardan oluşan fuarlar düzenlenir ancak  bu fuarların en önemli özelliği kış başında veya yaz başında yapılmasıdır. O yüzden genelde mevsimlerin habercisi olarak da bilinir. Ve tabi ki genellikle bu fuarların konsepti mobilya üzerine düzenlenir.