Bakırköy Zuhurat Baba Türbesi

Bakırköy Zuhurat Baba Türbesi
Bakırköy Zuhurat Baba Türbesi

Bakırköy mekanlarının başında gelen Zuhurat Baba Türbesi, ulaşım açısından kolay bir noktada bulunuyor. Yüce Tarla Caddesi, Zuhurat baba Mahallesi’nde yer alan türbenin önünden birçok ilçeye giden otobüsler geçmektedir.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u ele geçirmeden önce, İstanbul çevresindeki çeşitli bölgelere askerlerini yerleştirmiş. Zuhurat baba da Topkapı ve Bakırköy çevresindeki birliklerin komutanıymış. Bizanslılar, İstanbul’un fethini engellemek amacıyla içme suyu kuyularını zehirleyerek Osmanlı Ordusu’na zarar vermek istemişler.
Osmanlı Ordusu büyük bir su sıkıntısı çekmeye başladığı sırada Zuhurat baba ortaya çıkar ve orduya gerekli temiz suyu sağlar. Bu nedenle; Osmanlı Askerleri kendisine “Zuhurat Baba:Aniden ortaya çıkan” derler.
Zuhurat baba, İstanbul’un fethi sırasında şehit düşer ve günümüzde türbesinin olduğu yere gömülür. Zuhurat baba Çeşmesi de yine türbesinin bulunduğu yerdedir.
Özellikle Ramazan ayında müthiş kalabalık olan türbe, Cuma günleri ziyaretçilerle dolup taşar.

Bakırköy Zuhurat Baba Türbesi’ne Bakırköy Kiralık Araç ofisinden araç kiralayarak da kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.