Bakırköy ve Tarihi

Bakırköy'ün Tarihi Özellikleri
Bakırköy'ün Tarihi Özellikleri

Bakırköy; 1989’a kadar İstanbul’un en büyük yüz ölçümlü ilçelerinden olan aynı zamanda İstanbul’un en eski ve gelişmiş ilçelerinden biridir. Bakırköy şu anki adını alana kadar çok isim değiştirmiş. Semtin isim etimolojisi de şöyledir; Hebdomon, Jeptimun, Makrohori, Makriköy ve son olarak günümüze gelen ismiyle Bakırköy’dür. Bakırköy bu ismi; 1925’te ulusal sınırlar içindeki yabancı kökenli adların değiştirilmesi sırasında Atatürk’ün isteğiyle üzerine almıştır.
İsimlerden de anlaşılacağı gibi semte Bizans dönemi insanları hakimdir. Ama geçmişine bakıldığı zaman Roma İmparatorluğu’na kadar dayandığı bilinmektedir. Bakırköy 14. yüzyıl ortalarında Osmanlı Devletinin eline geçiyor Daha Sonrasında bu bölgeye yerleşmeye başlanıyor. Günümüze geldikçe de yapılaşmalar değişiyor ve güzel bahçeli ve ahşap evlerin yerini apartmanlar almaya başlıyor. Sonrasında ise; Beton yapılaşma gökdelenler
Bana göre; Bakırköy’ü güzel yapan en önemli etmenlerden biri de tarihi geçmişini koruduğu yerlerin olması ve muhteşem sahili… Bakırköy’ü tüm güzellikleri ile gezebileceğiniz Beydağı Motors Bakırköy Kiralık Araç ofisi aracılığı ile araç kiralayıp doyasıya gezebilirsiniz.