Bahçelievler’de Gezilecek Yerler

Bahçelievler’de Gezilecek Yerler
Bahçelievler’de Gezilecek Yerler

İstanbul’un Avrupa yakasında olan Bahçelievler ilçesinde Osmanlı Döneminden kalma tarihi eserler bulunmaktadır. Bahçelievler’de gezilecek yerler şunlardır:

Çoban Çeşme Köprüsü: Bahçelievler’de Atatürk Havalimanı kavşağında bulunmaktadır. Mimar Sinan Köprüsü olarak da anılan Doğu Roma İmparatorluğu Dönemine aittir. Altı kemerli, 38 metre uzunluğunda, yontma taştan oluşan Çoban Çeşme Köprüsü Ayamama Deresi üzerine inşa edilmiştir. Günümüzde suyu kuruyan derenin ütüne kurulu olan tarihi köprü görülmesi gereken eserlerdendir. Ayrıca bu köprünün yanında bulunan tarihi Çoban Çeşmeyi de görmenizi tavsiye ederim.

Viran Saray (Viran Bosna): Soğanlı Çeşmesi: Tarihe şahitlik eden Soğanlı Çeşmesi Bizans döneminden kalan bir tarihi eserdir. Zamana rağmen günümüze kısmen de olsa sağlam olarak ulaşan yapı görülmesi gereken eserlerdendir.

Bahçelievler’in Yenibosna Merkez Mahallesindedir. Osmanlı Dönemine ait olan saray daha önceleri Saray Bosna olarak anılırdı. Günümüzde viran olmasından ötürü Viran Bosna Saray ismini almıştır. Şu an bu tarihi sarayın yalnızca  kalıntıları bulunmaktadır.

Havuzlu Köşk (Siyavuşpaşa Kasrı): Bahçelievler’de Milli Egemenlik Parkının içinde bulunmaktadır. Yapıldığı yüzyılın en önemli eseri olan Siyavuşpaşa Kasrı adını Sadrazam Siyavuş Paşa’dan almıştır. 16. Yüzyıl Osmanlı sivil mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan köşk günümüzde restore edilerek çocuk kitaplığı olarak kullanılmıştır. Ayrıca köşkün bahçesinde bulunan tarihi Siyavuşpaşa Çeşmesi de günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Havuzlu köşk tarihi dokusu ile görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.