Bahçelievler’de Gezilecek Yerler Nereleri

Bahçelievler’de Gezilecek Yerler
Bahçelievler’de Gezilecek Yerler

Bahçelievler, İstanbul‘un Avrupa Yakası’nda yer almaktadır. Bahçelievler’de gezilecek ve görülecek çok yer bulunmaktadır.  Çoğu 2.el araç Bahçelievler’i tercih etmektedir. Ortamı ve insanı da bir o kadar samimi ve içtendir. Cafeleri, parkları, bahçeleri en önemlisi de tarihi ile ön plana gelmektedir. Tarihi demişken örneğin Siyavuşpaşa Kasrı Bahçelievler’de Milli Egemenlik Parkının içinde bulunmaktadır. Yapıldığı yüzyılın en önemli eseri olan Siyavuşpaşa Kasrı adını Sadrazam Siyavuş Paşa’dan almıştır.

16. Yüzyıl Osmanlı sivil mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan köşk günümüzde restore edilerek çocuk kitaplığı olarak kullanılmıştır. Ayrıca köşkün bahçesinde bulunan tarihi Siyavuşpaşa Çeşmesi de günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Havuzlu köşk tarihi dokusu ile görülmesi gereken tarihi yapıtlardandır. Araştırma ve keşfetme konusunda adeta bir dedektif gibi olup çok güzel yerlerden sizlere bahsetmeye devam edeceğim…Bunun dışında Bahçelievler’de bulunan başka bir tarihi yer ise, Viran Bosna’dır. Bahçelievler’in Yenibosna Merkez Mahallesinde bulunmaktadır. Osmanlı Dönemine ait olan saray önceleri Saray Bosna olarak anılırdı.

Günümüzde viran olmasından dolayı Viran Bosna Saray adını almıştır. Günümüzde bu tarihi sarayın sadece kalıntıları bulunmaktadır. Çoban Çeşme Köprüsü’de Bahçelievler’de Atatürk Havalimanı kavşağında bulunmaktadır. Mimar Sinan Köprüsü olarak da anılan Doğu Roma İmparatorluğu Dönemine aittir. Altı kemerli, 38 metre uzunluğunda, yontma taştan oluşan Çoban Çeşme Köprüsü Ayamama Deresi üzerine inşa edilmiştir. Günümüzde suyu kuruyan derenin ütüne kurulu olan tarihi köprü görülmesi gereken eserlerdendir.

Ayrıca bu köprünün yanında bulunan tarihi Çoban Çeşmeyi de görmenizi tavsiye ederim. Bir diğer tarihi eserimiz ise Soğanlı Çeşmesidir. Tarihe şahitlik eden Soğanlı Çeşmesi Bizans döneminden kalan bir tarihi eserdir. Zamana rağmen günümüze kısmen de olsa sağlam olarak ulaşan yapı görülmesi gereken eserlerdendir. Biraz daha gündelik gezi hayatına dönersek, Bahçelievler alışveriş konusunda da size her türlü yardımı sağlayacak derecede uygundur. İster giyim sektörü ister mobilya sektörü olsun hem farklı hem kaliteli ürünler üretilip satılmaktadır.

Tabii aynı zamanda fiyat olarak da birçok yere göre uygun olması sizin işinizi baya bir kolaylaştıracaktır. Her ihtiyacınıza anında cevap verebilecek bir yer olduğu için insanlar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu güzel yerleri gezip görüp eşsiz fotoğraflar çekmeye ne dersiniz? Bence hiç fena bir fikir değil! Her alana el uzatarak girdiğiniz bu çember, sizi etrafında çevirecektir. Gezinin büyüsüne ve heyecanına kapılıp o çemberin içinden çıkamayacaksınız. Günün erken saatlerinde başlayan geziniz, geç saatlere kadar sürecek ve zaman su gibi akıp giderken siz fark etmeyeceksiniz. Bir de o kadar gezmeye asla yorulmayacağınızdan eminim. Gün sonunda elinizdeki mükemmel fotoğraflar ve aklınızda kalan mükemmel anılarla birlikte tüm günün yorgunluğu çıkacak şekilde uyumak çok keyifli olacaktır! Size şimdiden iyi keşifler…