90’lı Yılların Unutulmaz Oyunları

90’lı Yılların Unutulmaz Oyunları
90’lı Yılların Unutulmaz Oyunları

Nerde şimdi o çocukluk…

Şimdi ki dönemde çocukların elinde telefon evden çıkmazlar.Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çocuklarımız oyunları unuttu ve kendini sosyal medyaya bağladı.Ah ne güzeldi o 90’lı yılların çocuklukları, güzeldi 90’lı yıllarda çocuk olmak . Oyun oynamaktan eve gelinmezdi,can atılırdı dışarı çıkıp da oynayalım diye.Hadi gelin sizi 90’lı yıllara götürelim ve o muhteşem unutulmaz oyunlarımızı analım.

1-Yakar top
Dört kişi iki gruba yarılır ve rakip takımdan gelen toplardan kaçmaya çalışılır. Eğer arkadaş çevreniz kalabalıksa takım üyesi sayısı artabilir. Sayı eşitliği sağlanamazsa bir arkadaşınız ‘ortada çömlek’ olabilir.

2-İstop
Kalabalık bir grupla oynanınca çok eğlenceli olan bu oyunda, top elinde kalan kişi bir renk söyler ve diğer oyuncular çevrelerinde bu rengi bulmaya çalışır. Rengi tutan ‘istop!’ der. Eğer rengi tutmadan önce topla vurulursanız siz bir renk söylersiniz, oyun bu şekilde devam eder.

3-Evcilik
En yaratıcı oyundur çünkü tamamen doğaçlamadan oluşur. Özellikle evde ne yaşandığını görürlerse evcilikte de bir tiyatro misali o sahneleri sergilerler. Kızlar da erkekler de oynayabilir.

4- 9 aylık
Önce kimin kaleye geçeceğini belirlemek için top sektirilir. En az sektiren kaleye geçer, kalede gol yememeye çalışır.

5-Seksek
Tebeşirle uygun zemine çizilen şablon tek ayak üzerinde tamamlanmaya çalışılır. Eğer çizgiye basarsan ya da dengeni kaybedip iki ayakla basarsan kaybedersin.

6-Yerden yüksek
Yer yol yüksek ise kaldırım olur (tabii eskiden, şimdi yerler de yollar da oyun için tehlikeli olabilir) ebe yerde durur ve yüksekte olan oyuncular ebeyi oyalayarak karşı kaldırıma geçmeye çalışırlar.

7-Misket
Çok güzel bir oyun! Eskiden ‘misket sezonu’ olurmuş, mahalleler arasında ya da sokaktaki arkadaşlarla misket oynanırmış, kazanan misketleri alırmış. Bu oyunda belirlenen yere dizilen misketleri vurmaya çalışırsınız.